góry, Główny Szlak Sudecki, KZKG RP, Sudety

Skalnik

16.06.2017

O szczycie Skalnik w Rudawach Janowickich (Sudety Zachodnie) słyszało pewnie niewielu, mimo że obok przebiega Główny Szlak Sudecki. Jeśli już to jest znany zdobywcom Korony Gór Polski (wchodzi w jej skład); ja przynajmniej słyszałam o nim pierwszy raz.

Sudety są pasmem zupełnie mi nieznanym więc z pomocą mapy ustaliłam punkt początkowy – Przełęcz pod Średnicą w miejscowości Wojków. Dojazd z Kowar zajmuje niecałe 10 min. Kierujemy się na szosę prowadzącą do Jeleniej Góry, którą przecinamy i jedziemy na wprost ul. Wojska Polskiego. Trzymając się cały czas głównej drogi przejeżdżamy przez Wojków i od momentu wjazdu do lasu (koniec terenu zabudowanego) po przejechaniu 1 km po lewej stronie zobaczymy miejsce parkingowe. Tam zostawiamy samochód, a za plecami zaczyna się nasz szlak. Tak na prawdę to praktycznie cała trasa pokrywa się z Głównym szlakiem Sudeckim więc nie sposób się zgubić (oznaczenia są dobre). Nie jest to trudna i wymagająca trasa – to tylko 4 km. Idziemy lasem, raz drogą leśną, raz wydeptaną ścieżką. Po prawie 3,5 km opuszczamy czerwony szlak, teraz idziemy niebieskim i po 500 m jesteśmy na Skalniku.

Nie liczcie na ładne widoki, gdyż szczyt jest zalesiony ale nic straconego. Wracamy i na skrzyżowaniu szlaków Pod Ostrą Małą obijamy w kierunku zaznaczonego punktu widokowego. Wchodzimy na skały i mamy piękną panoramę całych Karkonoszy.

Wracamy tą samą trasą.

Kto jest znudzony obleganą w sezonie Śnieżką, bądź jest to dla niego zbyt duży wyczyn Skalnik będzie idealną propozycją.

 

Może Ci się spodobać ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *